artand001bakonszeg001darvas001komadi001korosszegapati001magyarhomorog001mezosas001nagykereki001szentpeterszeg001tepe001ujiraz001vancsod001

2024. március 28. csütörtök

Katalin Motel és Étterem

Berettyóújfalu, Király-Hágó u. 22.

06 (54) 401-537

06 (20) 421-9411

"A" menü:

Májgombócleves

Csáki tarja párolt rizzsel

"B" menü:

Húsleves csigatésztával

Rántott szelet vegyes körettel

"C" menü:

Rakott káposzta

Heti desszert (800 Ft):

Somlói galuska

HETI MENÜ ÉS ÉTLAP

 

Fotók: Perecsenyi Róbert
 
A Magyar Kultúra Napján, január 22-én, vasárnap mutatták be a margittai polgármesteri hivatal nagytermében Mészáros Zoltán tanár, fa-, és kőfaragó mester Falu a Réz-hegység lábánál, A Bisztra-menti Tóti című könyvét. 
 
A szerző nem egy szokványos monográfiát írt meg, hanem egy családtörténeti, anekdotikus visszaemlékezésekre alapuló, a falu életét, történéseit megörökítő, olvasmányos kismonográfiát. Tótiban már megvolt a bemutató, de mivel a szerző már több, mint három évtizede Margittán él, fontosnak tartotta, hogy az itteni olvasóközönség is megismerje a könyvet.
 
A könyvbemutatón elsőként Szőke Ferenc, a Horváth János Társaság elnöke köszöntötte a megjelenteket, és mutatta be a szerzőt, majd röviden a könyvet. 
Ezt követően maga a szerző mutatta be részletesen a szerzeményét. Elmondása szerint, családi összejöveteleken, vagy szüretkor a hegyoldalban mindig mesélt a családnak, amit a gyermekek nagy érdeklődéssel fogadtak. Aztán a szerző fiai unszolására le is írta azokat, hogy ne vesszenek, felejtődjenek el, hanem megmaradjanak az unokáknak is. Így született meg a könyv, amiért a szerző köszönetet mondott feleségének, fiainak, családjának és az adatközlőknek. Számára ez egy „adósságtörlesztés” családja felé.
A könyv a falu rövid bemutatásával indul, majd az olvasó elkalandozhat a Tótiban talált avar-, és római kori leletek világába, végigkövetheti a Szent Korona tóti útját, megtudhatja, miként tette a fejére a „Szent ereklyét” Barnyi Félix. Aztán következnek a világháborús történetek, visszaemlékezések, szomorú történetek, vagy vidám anekdoták, de a háborús hősöknek emléket állító tábla története is teret kap.
A falubeliek érdeklődéssel fogadták a könyvet, sokan meg is vásárolták azt, amit a szerző kérésre dedikált.
 
 
 
 

You have no rights to post comments