artand001bakonszeg001darvas001komadi001korosszegapati001magyarhomorog001mezosas001nagykereki001szentpeterszeg001tepe001ujiraz001vancsod001

2024. május 4. szombat

Katalin Motel és Étterem

Berettyóújfalu, Király-Hágó u. 22.

06 (54) 401-537

06 (20) 421-9411

HETI MENÜ ÉS ÉTLAP

Az ENSZ először 1991-ben rendezte meg az idősek világnapját, azóta minden év október 1-jén megemlékezünk a Föld mintegy hatszázmillió lakosáról. Magyarországon minden ötödik ember időskorúnak számít, vagyis már betöltötte hatvanadik életévét.

Egy 79 éves balmazújvárosi asszonyt 2013. szeptember 20-án délelőtt azzal szólított meg az utcán egy férfi, hogy ajándékot hozott neki. Az asszony beült a férfi autójába, hogy otthonában vegye át a csomagot. A nő lakásán a férfi már több tízezer forintot kért az általa hozott csomagért cserébe. A sértett kifizette a pénzt az értékesnek vélt ajándékért, amiről később kiderült, hogy olcsó tányérokat tartalmaz. A nő ezt követően feljelentést tett a rendőrségen. A balmazújvárosi nyomozók a város térfigyelő kameráinak segítségével beazonosították az elkövetőt, aki megyénkben vélhetően több embert is becsapott hasonló módon.

A rendőrségi tapasztalatok azt mutatják, hogy a bűncselekmények áldozatává válásának tekintetében különös figyelmet kell fordítani az időskorú állampolgárok védelmére. Az idős emberekre a legnagyobb veszélyt a vagyon elleni bűncselekmények jelentik, ezek közül is elsősorban a lopás (zseblopás, betöréses lopás, besurranásos lopás, trükkös lopás), csalás, sikkasztás és rablás. A sérelmükre elkövetett bűncselekmények során az elkövetők azt használják ki, hogy az áldozatok jószívűek, hiszékenyek, egyedül élnek. Az óvatlanság, túlzott bizalom még mindig gyakori áldozati magatartás. Az idős emberek korukból, egészségi állapotukból, életmódjukból, szokásaikból, hiszékenységükből adódóan könnyebben megtéveszthetőek.

A biztonság nagyon sok esetben nem pénz, sokkal inkább óvatosság, odafigyelés kérdése. Kérjük, fogadják meg a Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának tanácsait:

  • Idegent ne engedjen be a lakásba.
  • A kertkaput, lakásajtót akkor is zárja kulcsra, ha otthon tartózkodik, mivel a besurranó tolvajok a nyitott ajtón, ablakon és erkélyajtón jutnak be az ingatlanba.
  • Értékeit tartsa biztonságos helyen, ne hagyja szem előtt! Ha esetleg a lakásában fizet, visszaad valakinek pénzt, ügyeljen rá, hogy az illető ne lássa, hol tartja megtakarítását!
  • Ha gyanús személyek csöngetnek be Önhöz, ne nyisson ajtót! Házalókat ne engedjen be otthonába, tőlük ne vásároljon.
  • Ha a látogató hivatalos szervre hivatkozik, kérjék el fényképes igazolványát. Az elkövetők sokszor valamilyen szolgáltató cégre hivatkozással, annak alkalmazottjaként jelentkeznek. A szolgáltatók általában előre egyeztetett időpontban keresik fel az ügyfelet. A szolgáltatóknál nincs készpénzforgalom. A túlfizetéseket átutalással, a számlákon történő jóváírással egyenlítik ki.
  • Fokozottan figyeljen, ha nagyobb összeget vesz fel bankban vagy valamelyik automatánál. Ha nagyobb összeget vesz fel, lehetőleg ne menjen egyedül. Bankkártyájuk mellet ne tartsák annak PIN-kódját.
  • Kórházba csak a legszükségesebb dolgot vigye magával! Az ékszereit, óráját hagyja otthon! Ne vigyen magával nagy mennyiségű készpénzt.
  • A zsúfolt helyek, bevásárlóközpontok, piacok, tömegközlekedési eszközök, állomás és megállók a zsebtolvajok számára ideális elkövetési terepet nyújtanak. Ezeken a helyszíneken különösen figyeljenek az értékeikre!

A Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság a városi rendőrkapitányságokkal közösen kiemelt figyelmet fordít a szépkorúak biztonságának védelmére.

Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság

You have no rights to post comments