artand001bakonszeg001darvas001komadi001korosszegapati001magyarhomorog001mezosas001nagykereki001szentpeterszeg001tepe001ujiraz001vancsod001

2024. április 24. szerda

Katalin Motel és Étterem

Berettyóújfalu, Király-Hágó u. 22.

06 (54) 401-537

06 (20) 421-9411

"A" menü:

Vaníliás almaleves

Szezámmagos rántott jércemell zelleres burgonyapürével, balzsamos jégsalátával

"B" menü:

Húsleves csigatésztával

Rántott szelet vegyes körettel

Heti desszert (800 Ft):

Túrós palacsinta

HETI MENÜ ÉS ÉTLAP

A fotóra kattintva  nyílik!

Az újjászervezett hivatásos katasztrófavédelem mintegy 700 önkéntese tett esküt szombaton Hajdú-Bihar megyében. Debrecenben a Hortobágy mentőcsoport 53 tagja, valamint a katasztrófavédelem 350 önkéntese, illetve kötelezettje, Berettyóújfaluban, Hajdúnánáson és Püspökladányban pedig 100-100 önkéntes tette le a polgári védelmi esküt.

 

 

Mit is jelent a polgári  védelmi kötelezettség?
 
A polgári védelmi kötelezettség a honvédelmi kötelezettség része. A Magyarország területén lakóhellyel rendelkező nagykorú, magyar állampolgárokat polgári védelmi kötelezettség terheli. A polgári védelmi kötelezettség célja fegyveres összeütközés vagy annak veszélye és katasztrófahelyzet esetén a lakosság életének megóvása, az életben maradás feltételeinek biztosítása, valamint az állampolgárok felkészítése azok hatásainak leküzdésére és a túlélés feltételeinek megteremtésére. A polgári védelmi kötelezettség férfiakra 18-55, a nőkre 18-50 éves korukig terjed ki.
 
A polgári védelmi kötelezettség elemei
 
Bejelentési kötelezettség
 
A polgári védelmi szervezetbe beosztott állampolgár köteles a szakképzettség megszerzését, a foglalkozás gyakorlásának megkezdését, munkahelye és lakcíme megváltozását a nyilvántartást vezető szervnél bejelenteni. A bejelentést a kötelezettség alapjául szolgáló esemény, illetőleg változás napjától számított 15 napon belül kell teljesíteni.
 
Megjelenési kötelezettség
 
A polgári védelmi szervezet tagja határozattal polgári védelmi kiképzésre és gyakorlatra osztható be (felhívás), melynek időtartama évente nem haladhatja meg kiképzés céljából a 40, illetőleg gyakorlat esetében a 72 órát. A megjelenésre kötelezett a felhívásban megjelölt helyen és időpontban köteles megjelenni.
 
Polgári védelmi szolgálat
 
A polgári védelmi szervezet tagját polgári védelmi szolgálatra lehet kötelezni.
 
A kötelezett polgári védelmi szolgálat folyamatos ellátására időbeli korlátozás nélkül vehető igénybe rendkívüli állapot és szükségállapot idején, illetőleg az Alkotmány 19/E. §-ának (1) bekezdésében meghatározott esetben.
Veszélyhelyzetben (megelőző védelmi helyzetben) vagy katasztrófa esetén, illetőleg a katasztrófa megelőzése érdekében szükséges beavatkozás céljából, a polgári védelmi szervezetbe beosztott kötelezett részére ideiglenes polgári védelmi szolgálat rendelhető el, amelynek időtartama alkalmanként a 15 naptári napot nem haladhatja meg.
Aki a polgári védelmi szolgálatellátására felhívást kapott, köteles az abban megjelölt helyen és időpontban megjelenni, a rábízott polgári védelmi feladatot ellátni, és a kapott utasítást végrehajtani.
 
Ötvenezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható, aki a jogszabályban előírt bejelentési, adatszolgáltatási, nyilvántartási kötelezettségének nem tesz eleget, illetve aki gondatlanul a valóságnak meg nem felelő adatot szolgáltat. 
Százezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható az a polgári védelmi szolgálatra kötelezett személy, aki a polgári védelemről szóló törvényben meghatározott bejelentési, megjelenési, illetve adatszolgáltatási kötelezettségének nem tesz eleget.
 
 
Mentesség a polgári védelmi kötelezettség alól
  • a terhes nő, terhességének megállapításától kezdve;
  • a gyermekét saját háztartásában nevelő anya, a gyermek 6 éves koráig;
  • a gyermekét saját háztartásában egyedül nevelő szülő, a gyermek 14 éves koráig;
  • a szülő, ha 3 vagy ennél több 14 éven aluli gyermekét gondozza;
  • aki a vele közös háztartásban élő, állandó ápolásra vagy gondozásra szoruló egyenes ági rokonát vagy házastársát egyedül látja el;
  • aki munkaképességét legalább 67%-ban elvesztette, vagy aki egészségi állapota folytán a kötelezettség teljesítésére alkalmatlan.
 
A polgári védelmi kötelezettségét munkaköre ellátásával, közmegbízatása gyakorlásával teljesíti:
  • az országgyűlési képviselő;
  • az európai parlamenti képviselő;
  • a miniszter, az államtitkár, a politikai államtitkár, a vezetői megbízású, valamint ügyköre szerint polgári védelmi feladatot ellátó köztisztviselő és közalkalmazott;
  • a jegyző;
  • a bíró, az ügyész, a közjegyző, a bírósági végrehajtó;
  • a Magyar Honvédség tényleges állományú, a rendvédelmi szervek hivatásos állományú tagja, e szervek alkalmazottja;
  • az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat köztisztviselője;
  • a kórházi, a járóbeteg- és alapellátást végző orvos és szakképzett szakdolgozó;
  • az Országos Mentőszolgálat dolgozója;
  • a készenléti szolgálatot ellátó önkéntes tűzoltó;
  • a közfeladatot ellátó ágazati védekezési szervezet tagja;
  • a hivatását gyakorló lelkész.

You have no rights to post comments