artand001bakonszeg001darvas001komadi001korosszegapati001magyarhomorog001mezosas001nagykereki001szentpeterszeg001tepe001ujiraz001vancsod001

2024. április 26. péntek

Katalin Motel és Étterem

Berettyóújfalu, Király-Hágó u. 22.

06 (54) 401-537

06 (20) 421-9411

"A" menü:

Tejfölös burgonyaleves csülökkel

Brassói aprópecsenye hasábburgonyával

"B" menü:

Húsleves csigatésztával

Rántott szelet vegyes körettel

Heti desszert (800 Ft):

Túrós palacsinta

HETI MENÜ ÉS ÉTLAP

Továbbra is nagy a pollenterhelés. A parlagfű pollen mennyisége több városban nagyon magas szintet ér el, de magas a koncentrációja a csalánféléknek és a kendernek is. Tüneteket okozó mennyiségben van még jelen a libatopfélék, az útifű és a pázsitfűfélék virágpora is. Alacsony koncentrációban jelen van az esernyővirágzatúak és a lórom virágpora is.

 

Hasznos tanácsok pollenallergiásoknak:

  • Figyeljék a pollennaptárt, virágzás előtt két héttel kezdjék meg a terápiás megelőzést, hogy tüneteik mérséklődjenek a pollenszórás megindulásakor. Felhívjuk a figyelmet, hogy a gyógyszerszedés megkezdése előtt szükséges kikérni kezelőorvosuk tanácsait.
  • Magas pollenszám esetén minél kevesebb időt töltsenek a szabadban.
  • Aki allergiás, az a szabadidős programokat tervezze inkább zárt térbe: pl. múzeumba, moziba, színházba, belső medencés fürdőbe.
  • Ha valamelyik szülő allergiás, akkor figyeljen oda gyermekei tüneteire, mert allergiás szülő(k) gyermekei gyakrabban allergiások.
  • Mossanak hajat – ami az egyik fő pollenraktár – naponta lefekvés előtt, hiszen a pollen szemcsék ezrei tapadhatnak meg rajta.
  • Minél gyakrabban és alaposabban porszívózzák a lakást, amilyen gyakran csak lehet nedves lemosást is alkalmazzanak.
  • A cipőket naponta tisztítsák nedves ruhával, töröljék át.
  • Naponta cseréljék és mossák ruháikat, mert a pollen könnyen rátapad.
  • Gyakran cseréljék az ágyneműt is, elsősorban a párnahuzatot.
  • Kerüljék a ruhák szabadban történő szárítását magas pollenkoncentráció esetén.
  • Magas pollenszórás idején ne nyissák ki a gépkocsik ablakát menet közben.
  • Heves viharok nagyon rosszat tudnak tenni velünk, hiszen a szél felveri és szerteszét hordja a virágport. Amikor tehát látjuk, hogy nagy zuhé készülődik, azonnal vonuljunk be a négy fal közé, zárjunk be minden ablakot-ajtót, és még legalább 2 órával a vihart követően ne mozduljunk ki.

A témát bővebben kifejti dr. Paller Judit mb. országos tisztifőorvos a - Forrás:

 

Éves pollennaptár

 

Tanácsok az allergia leküzdésére, enyhítésére:

Genetika, életkörülményeink és életvitelünk is befolyásolják az allergia kialakulását. Az egyik legjelentősebb kiváltó ok az étkezési szokásaink nagybani megváltozásában rejlik. Sokat fogyasztunk gyorsételeket, instant ételeket, és adalékanyagokat, viszont kevés zöldségbevitel és a túl sok finomított húsárú fogyasztása. A kiegyensúlyozatlan táplálkozás számos betegség forrása, nem csak az allergiáé. Étkezési szokásaink felülvizsgálata, a megfelelő  vitamin és ásványi anyag bevitel kell, hogy legyen a legfontosabb első lépések közül az allergia megelőzésében.

Történt már olyan, hogy zöldség vagy a gyömölcs amit ettél íztelen volt annak ellenére hogy igen jól nézett ki? A csökkent tápértékű zöldségek egyre több embert tesznek hiánybeteggé.
Ez a termőföldek tápanyagszegénysége okán alakul így.  Példának okáért a spenót C-vitamin tartalma egyharmadával csökkent az utóbbi 5O évben. Nem csoda, hogy egyre többen betegednek meg a különböző hiánybetegségek miatt. Néhányan úgy gondolják, a mesterséges vitaminokkal egyensúlyt teremthetnek. Azonban az ásványi anyagok és a vitaminok összefüggenek egymással. A kalcium felszívódáshoz pl. magnéziumra is szükség van, egyes vitaminok másokkal összefüggésben hasznosulnak (pl. B vitaminok egymást erősítő hatása, valamint C vitamin a B vitaminok felszívódását segíti).

Már hazánkban is elfogadott és alkalmazott módszer a szénanátha kezelésére a kalcium és a C-vitamin fokozott fogyasztása. A természetes eredetű kalcium tartalmú készítmények szervezetben való felszívódása és hasznosulása ugyanis igen kedvező hatású. A C-vitamin köztudottan az egyik legjobb immunerősítő vitamin, ezért lényeges a rendszeres pótlása nagy mennyiségben (akár napi több ezer mg!).

A kalcium enyhítheti az allergia tüneteit, a szervezet indokolatlan, túlreagált védekezését. Az allergiás reakció során, illetve annak elkerülése érdekében bevitt kalcium segítségével a már meglévő allergiás tünetek enyhülnek. A folyékony kalcium készítmény ráadásul még nagyobb hatásfokkal szívódik fel a szervezetben.Emiatt javaslom, hogy aki pollenallergia miatt szenved, megelőzésként vagy akár tüneti kezelésként alkalmazzon veszélytelen kalciumot a különféle gyógyszerkészítmények helyett.

A növényekben található flavonoidok segítik immunrendszerünk működését, segítik a C-vitamin beépülését, segítenek megőrizni az érhálózat egészségét, rugalmasságát. Antioxidáns hatásuknál fogva védenek a káros szabad gyököktől, védelmet jelenthetnek az allergia ellen, így segítenek elkerülni a modern kor okozta ártalmakat.

Az E-vitamin antioxidáns tulajdonságainál fogva erősíti szervezetünket, hozzájárul a sejtek, idegrendszer, szív- és érrendszer normál működéséhez.

Segítenek a gyógynövények:

Természetgyógyászok tavaszi tisztítókúrát javasolnak, mellyel megszabadulhatunk a lerakódott káros anyagoktól, felszabadítva ezzel immunrendszerünk lekötött tartalékait. A tisztító kúrát végezhetjük csalánnal, mely sok C-vitamint és vasat is tartalmaz, de teáját 6 hétnél tovább folyamatosan inni nem ajánlott. A méregtelenítő kúrát folytatni az útifűvel érdemes, melynek teáját akár folyamatosan is fogyaszthatjuk.

Lúgosítsunk:

Egy elsavasodott, gyenge szervezet immunrendszere nem képes felvenni a harcot a környezeti ártalmakkal, és bizonyos anyagok, amelyek korábban nem okoztak panaszokat allergénekké válhatnak a szervezet számára.

Allergia ellen természetes kúrával:

Kezdjük az orrunkkal, mint az legérzékenyebb szervünkkel. Lehet, hogy a gyógyszertárakban halomszámra vásárolhatjuk az orrspray-ket, és hatékonyak is, de a legújabb kutatások azt mondják, az ezekben található hatóanyag és tartósítószer hosszú távon károsíthatják az orr- és arcüreg nyálkahártyáját (ahogy szemcseppekre is mondják néha, hogy ne alkalmazzuk túl sűrűn, ugyanezért).

A legegyszerűbb, ha magunk készítünk orrspray-t otthon: oldjunk fel 2 teáskanál sót 250 ml meleg vízben, fecskendőbe vele, és már spriccelhető is.
Ez a módszer sajnos nem szünteti meg a bajt, csak az allergiás tüneteket enyhítik, bár akinek valaha volt allergiás reakciója, az már ezt is óriási sikerként fogja értékelni.

Ha kirándulni megyünk, segíthet az ún. pollencsapda: kenjünk petróleumzselét az orrunk alá, amibe beletapadnak a pollenek ahelyett, hogy belélegeznénk őket.

Testmozgással az allergiás tünetek is enyhíthetők: A leghatásosabb talán az úszás, de a séta, kocogás, vagy a torna is megfelelő lehet. Természetesen, ne a délutáni pollencsúcs idejére időzítsük a szabadtéri sportolást, hanem kora reggelre, vagy az esti órákra.

Válasszunk bio zöldségeket, gyümölcsöket!

Drágábbak, mint a hagyományos termések, de gondoljuk végig, mi kerül sokba. Egészségesen élni többnyire kifizetődőbb, mint betegen…

Kerüljük a vegyszereket!

Feleslegesen ne károsítsuk magunkat belsőleg, se külsőleg. Kezdjük el olvasgatni az élelmiszerek címkéit: minél kevesebb adalékanyag található bennük, annál kevesebb méreganyag rakódik le szervezetünkben. Tisztítószerek között is keressünk olyan környezetbarát hatóanyagút, melyek nem tartalmaznak vegyszereket, mérgeket.

Egy pár ötlet a vegyszermentes háztartásért:

Ha tisztaságot szeretnénk a lakásban, sokszor nyúlunk bivalyerős tisztítószerekhez, amik után aztán mehet a szellőztetés ezerrel. Kevesen tudják, hogy ezeket helyettesíthetjük kevésbé irritáló anyagokkal is.

Vécétisztító helyett: elég jó kis fertőtlenítő hatású krémet mixelhetünk össze bóraxból és szimpla citromléből. Ezt kenjük a csészére, hagyjuk rajta egy-két óráig, majd súroljuk le onnan. Aztán öblítés.

Lefolyótisztító helyett: a lefolyóba fél pohár szódabikarbónát, majd ugyanennyi ecetet kell önteni. Öt perc után forró vízzel leöblíteni, és meg is vagyunk!

Ablaktisztító helyett: kevés ecetet kell önteni a vízbe, és már van is egy híg, de hatékony oldatunk.

Tűzhelytisztító helyett: amikor még meleg a tűzhely, vizet kell spriccelni a zsírfoltokra, és sót szórni rá. Amikor kihűlt a tűzhely, szépen letörölni a piszkot, és meg is vagyunk.

Tisztítószer helyett, általában: négy evőkanálnyi szódabikarbónát kell feloldani egy liter meleg vízben.
 

You have no rights to post comments